Kampanyalarınıza sınırsız para harcamak hoşunuza gidiyor ise bu makaleyi okumayabilirsiniz. Fakat kampanyalarınıza yatırdığınız parayı en iyi şekilde değerlendirip geri kazanmak istiyorsanız bu makaleyi incelemenizi öneririm. 🙂

Bu makalede Adwords’te doğru anahtar kelime seçimi, doğru reklam oluşturulması, doğru açılış sayfasının seçilmesinin yanı sıra Adwords yarıtım getirisi (YG) artırmaya yardımcı olabilecek az bilinen stratejiler mevcut.

Hadi başlayalım.

AdWords Strateji # 1 – Yerel Konum Seçenekleri

Konum hedefleme seçeneği hepimiz önüne geliyor olsa da herkesin kullandığı bir seçenek değil. Fakat yatırım getirisini artıracak önemli seçeneklerden bir tanesi.

Örneğin ; kapalı bayanlar için şal ve eşarp sattığınız bir e-ticaret dükkanınız var. Konum seçerken Türkiye’deki illerin kapalı giyim hakkında ki analizlerine internetten ulaşıp kampyanıza il il ekleyebilirsiniz. Kapalı bayanlar için İzmir’de %80’lik kesim şalı tercih ederken Antalya’da %75’lik kesim eşarp tercih edebilir (sadece örnektir).

Bu şekilde hedefleme yaptığınız da kampanyanıza erişecek kişi sayısı daha küçük gözükebilir fakat geri dönüş oranları hedefsiz kampanyaya göre daha olumlu sonuçlar gösterebilir.

Filtreleme yaparken hedef alanı ile ilgilenen herkes seçeneği yerine “hedeflediğim konumdaki kişileri” seçmeyi tercih edin.

AdWords Strateji hedef konum

AdWords Strateji # 2 – Telefon Uzantısı Planlama

AdWords kampanyalarına telefon uzantısı planlama, kampyanızın tıklama oranını artırabilir, kalite puanınızı artırabilir ve daha güvenilir gözükmenizi sağlayabilir.

Fakat telefon uzantısı ekledikten sonra günün belirli saatlerinde o telefonları cevaplayamayan şirketler mevcut ve bu kaçan fırsat dönüşümü olmayan bir yatırım yaptığınızı gösteriyor. Zarar ediyorsunuz.

Bu olumsuz geri dönüşü en aza hatta sıfıra indirmek için Adwords’te arama uzantısı planlaması denilen bir araç var. Arama uzantısı planlaması, telefon uzantısının kampanyalarınızda sizin belirlediğiniz kesin saatlerde görünmesini sağlar.

AdWords Strateji telefon uzantısı

AdWords Strateji # 3 – Rakibin alanlarında teklif vermek için Gmail reklamlarını kullanın

Pazarlama konusunda meraklıysanız eğer Adwords üzerinden sunulan Gmail reklamları özelliğini kullanıyorsunuzdur.

Gmail reklamları, reklam verenlerin görüntülü reklamları kullanıcının Gmail gelen kutusunun üstünde gösterilen reklam alanıdır. İki farklı bölümde görünüyorlar ve bunların biri başlangıçta gelen kutusunun üstünde ikincisi bir e-postaya benzer şekilde kutunuzun üzerinde gözükür.

AdWords Stratejisi gmail

Gmail reklamı nasıl eklenir ?

  • AdWords hesabınızda oturum açın.
  • Kampanyalar sekmesini tıklayın.
  • Görüntülü Reklam Ağı sekmesine gidin ve + Hedefleme’yi tıklayın.
  • “Yalnızca Görüntülü Reklam Ağı – Tüm özellikler” türündeki kampanyalarınızın birinden bir reklam grubu seçin.
  • “Hedefleme ekle” açılır menüsünü tıklayın ve “Yerleşimler”i seçin.
  • “Tek seferde birden çok yerleşim ekle” bağlantısını tıklayın.
  • Metin kutusuna mail.google.com yazın.
  • Yerleşimi reklam grubunuza eklemek için Kapat’ı ve ardından Kaydet’i tıklayın.

Bu tür reklamları kullanmanın önemini örnek vererek anlatacak olursak, domain satışı yaptığınız firmanız var ve rakip firma sürekli kullanıcılara kampanya mail gönderiyor. Sizde özel bir kampanya oluşturup gelen maillerde kendi reklamınızın tıklamasını sağlayabilirsiniz.

Bu stratejiyi kullanan pazarlamacılar, TBM’lerini 0,1 TL’ye kadar düşük seviyede tutabiliyor.

Yorumlarınızı beklerim, ilgi görürse eğer farklı stratejilerle bu yazıyı tekrar güncelleyebilirim. 🙂

Teşekkürler..

1 YORUM

CEVAP VER

Spam protection by WP Captcha-Free