Yerel SEO artık mağazaların olmazsa olmazı. Artık organik aramalar sayfanın ilk görüntüsünde gözükmeyebiliyor. Gördüğünüz gibi bir adet Adwords, üç adet harita, üç adet yelp bilgisinden sonra organik kısmı gösteriyor.

local-seo-1

 

Günümüz pazarında, müşterilerinizin alışveriş yolculuğu boyunca geçirdiği aşamaları kendinizde bu aşamaları kapsamlı bir şekilde araştırıp yaşamalısınız.

Mağazanız için potansiyel müşteriler yaratmak için Google Adwords, Harita sonuçlarını, Ücretli Dizinler (yelp ve benzeri vb.) ve organik sonuçları inceleyeceğiz.

Bu yaklaşımları başarılı şekilde uygularsanız her hafta ilerleme kaydedersiniz.

Pazartesi ; Ücretli Reklamlarınızı Geliştirmek İçin Kesin Yöntemler

Ücretli reklamlarınız iyi çalışıyorsa eğer oraya ayrılan kaynaktan daha fazla kazabilirsiniz. Reklamlarınızı iyileştirmek için her hafta uygulayabileceğiniz bazı taktikler.

1. Anahtar Kelime Reklam Grubu Oluşturun

Adwords hesaplarının bilinçsizce oluşturulduğu durumlarda gördüğümüz en büyük sorunlardan biri, çeşitli reklamların ilgisiz anahtar kelimeler için gösterilmesine izin verilmesidir.

Bir mağaza işletiyorsanız her hafta en iyi performans gösteren anahtar kelimelerinizi gruplayın. Ve “en düşük maliyet” ile “yüksek dönüşüm oranı” oranlarını kıyaslayın.

Bu anahtar kelimeler belirlendikten sonra bu kelime grupları etrafında reklam oluşturmalısınız.

2. Açılış Sayfalarınızı Afişlerle, Benzersiz Tekliflerle Düzenleme

Reklamlarınızı halen ürünleriniz yerine mağaza vitrinine mi yönlendiriyorsunuz ? Lütfen durun kendi kaynağınıza zarar veriyorsunuz. Yönlendirmelerinizi kelimelerinizle ilgili olan ürünlere gidecek şekilde düzenleyin.

Müşterimize vitrinimizi göstermeden önce mağazanıza özel fırsat ve indirimleri müşteriyi rahatsız etmeyecek şekilde tasarlanmış afişiniz ile gösterin. Bu açılış sayfalarınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken noktalar ;

reklam-afis

Afişinizi eklediğinizde üst menüde olduğuna ve aşağıya kaydırma yapıldığında üstte kaldığına dikkat edin.

Sabit bir fiyatınız varsa afişinizin başlığına ekleyin.

Rakiplerinize kıyasen daha özel fiyatlarınız varsa müşterinin kazançlarını afişe ekleyin.

Belirli bir bölgeye hizmet ediyorsanız bunu belirtin.

Feedbackleriniz olumlu mu ? Ozaman durmayın onları yelp, google+ gibi dizinlerde gösterin.

Bu afişinizin sonunda müşteriyi harekete geçirecek bir mesaj kullanın. “Gönder” butonu yerine “Bunlardan Kurtulun!” mesajını kullanın.

Mümkünse kampanyanız için video oluşturun. Kullanıcılar videoları sevdikleri için sizi daha samimi hissedebiliyor.

Detaylı analizler sonucu özenle hazırlanmış afiş ile %25 oranına kadar dönüşüm sağlayabilirsiniz.

Salı ; Harita Sonuçlarınızı İyileştirin !

Gördüğünüz gibi harita sonuçları ücretli reklamların hemen altında bulunuyor. Bu yerleşime göre, harita sonuçları organik sonuçlardan daha çok önem taşıyor.

Harita sonuçlarınızı iyileştirmek için her hafta tekrarlayacağınız bazı şeyler ;

haritanizi-guncelleyin

1. Satın Alan Müşterilerinizden Feedback İsteyin

İster restorantınız olsun ister tesisatçı dükkanınız, müşterileriniz olumlu eleştirilerini google+, yelp gibi dizinlerde paylaşabilmesi için özel pdf dosyaları ve bilgilendirici mailler gönderebilirsiniz.

2. Harita Profilinizin Tümünü Tamamlayın 

Yapılması gereken bilindik şeyler içinde görünüyor fakat birçok işletme fotoğraflarını, videolarını, kategorilerini ve bazı önemsiz gördüğü bilgileri doldurmuyor.

3. En İyi Müşterilerinize Ulaşın. Deneyimlerini Kontrol Edin. İnceleme İsteyin.

Zaman alıcı ve pratik değilmiş gibi gözükebilir ama kısa vadede hızlı bir kazanç sağlamasa da daha kapsamlı araştırmalarda bir çok faydasını göreceksiniz.

En iyi müşterilerinizin eleştiri ve yorumlarını not edin, dikkate alın. Genel hizmetinizi iyileştirmek için tüm feedbackleri inceleyin. Fazla değil haftanızın sadece 1 saati yeterli olacaktır.

Çarşamba: Ücretli Listelerinizi Geliştirmek İçin Kesin Taktikler

1.Reklamları Test Edin

Görselde yelp yer almasada benim en sık kullandığım sosyal ağdır. Ücretli reklamlarımızın dönüşüm oranlarını kıyasladığımda genelde Yelp Facebook’tan daha yüksek olduğu ile karşılaştım.

dizin-sosyal

Analytics’ten bu bölüme ulaşmak için Edinme> Tüm Trafiğe> Kanallara> Sosyal yolunu takip edebilirsiniz.

Yelp ve Google+ da yıldız oranınızın diğerlerine göre yüksekte tutabilirseniz kullanıcının sizi tercih etmesinde etkili olur.

yelp-yildiz

Gördüğünüz gibi görselde sadece 1 restorantın oylaması var. Ve diğerlerine göre daha çok dikkat çekiyor.

2. Facebook Aracılığı ile Aktif Yelp Kullanıcılarınızı Bulun

Bu başlığı ben açıklamayayım. Yabancı bir kaynak muhteşem anlatmış.

Perşembe: Organik Aramalarınızı Optimize Edin 
Organik trafikten gelen kullanıcılara tık başı veya gösterim başı harcama yapmazsınız. Bu nedenler organik trafiğinizi kontrol altına almanız gerekiyor.

Sektörünüzdeki İşletmeler Sizi Bahsetsin

Sektörünüz her ne olursa olsun sektörünüzde ki işletmelerin sizi yazması ve size bağlantı göndermesi en iyi olumlu dönüşlerden biridir.

Sektörünüzle alakalı sürekli yeni içerik üretmeniz sitenizde ki kullanıcı deneyimini artıracaktır.

seo-steps

Cuma: Karıştırılacak Yaratıcı Fikirler

Haftanın son günü beyin fırtınası yapalım. Yaratıcı fikirlerle markanızın bilinirliğini ve bölgedeki potansiyeli artırmak için yeni taktikler geliştirin !

1. Yerel Rehberleri Yaratın ve Facebook ile Tanıtın

Her kitle kendisiyle ilgili içeriği sever. Genel verdiğiniz hizmetlerinizle ilgili içerik oluşturmak yerine, kullanıcıların dikkatini çekecek içerikler oluşturun. Fikir oluşturması için örnekleri inceleyebilirsiniz.

local-content-1

local-content-2

2. Facebook İle Yerel Reklamlarını Başlatın

Günde sadece bir Starbucks latte etiketi ile yerel kullanıcılara ulaşabilir ve onlara bilgi veriyor olabilirsiniz. Ekibinizle fotoğraflarınızı paylaşın, referans müşteri yorumlarınızı paylaşın veya kişisel reklamlar tasarlayın. Ardından Facebook gibi sosyal alanlara farkındalık yaratacak özel reklamlar oluşturun.

Reklamları hazırladıktan sonra bölgedeki kişileri hedefleyebilirsiniz. Hedef kitlenize ne kadar doğru ulaşırsanız site trafik olarak geri dönüş sağlayabilirler ve insanlar ucuz bir maliyete sizden haberdar olabilir.

3. ‘Yalnızca Arama’ Reklamlarını Test edin

yalnizca-arama-reklam

Telefon aramalarında hızlıca ilerlemek isteyen kullanıcılar için Google’da arama özelliğine sahip “yalnızca arama” reklamlarınızı ayarlayıp tes edin. Mobil aramanın yerel sonuçlarda ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

 

 

3 YORUMLAR

  1. Öncelikle Taha hocam eline, emeğine sağlık çok faydalı olmuş. Taha hocam ben de bu aralar WordPress çalışıyorum klimaservis.com böyle bir site yapmam lazım. Sizin bir tavsiyeniz, öneriniz varsa almak isterim. Hem öğrenme, hemde uygulama aşamasında nasıl gelişim sağlayabilirim ve nekadar vaktimi alır ?

    Teşekkür ediyorum hocam
    İyi çalışmalar..

  2. Merhabalar,
    Güzel bir karar almışsınız, tebrik ederim. WordPress ile çalışmalarınızda bilgi edinmek için wp-tr.org adresini kullanabilirsiniz. WP öğrenmek için uygulama yapmak şart bunun için XAMPP programını bilgisayarınıza kurup bilgisayarınızı LOCALHOST’a çevirip onun üzerinden uygulamalı çalışmalar yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Spam protection by WP Captcha-Free